logo

Dobór, dostawa i montaż instalacji PV

Niemal Cała energia jaką dysponujemy na Ziemi pochodzi ze słońca. Korzystamy przede wszystkim z dostarczonego nam za pomocą promieni słonecznych ciepła i światła ale nauczyliśmy się też przetwarzać energię słońca w energię elektryczną.

Najbardziej powszechnym typem takiej instalacji to krzemowe ogniwa fotowoltaiczne [ang. Photovoltaics (PV)].

Z czego składa się instalacja PV?

Najważniejszymi elementami instalacji fotowoltaicznej są:

  • zestaw modułów fotowoltaicznych
  • inwerter (falownik)
  • zestaw montażowy (podkonstrukcja, uchwyty)
  • zestaw instalacyjny (kable, złącza, zabezpieczenia)

Jak dobrać instalację PV?

Instalację fotowoltaiczną dostosowujemy do potrzeb odbiorcy (np. prosumenta) oraz sposobu rozliczania z dostawcą prądu. Obecnie na terenie Polski obowiązują dwa systemy rozliczania prosumentów tzw stary (net metering) i nowy (net billing).

Jeśli nie posiadamy magazynu energii wykorzystamy około 20-30% wytworzonej energii (jest to autokonsumpcja, czyli zużycie prądu w ciągu dnia kiedy instalacja PV pracuje), pozostałą energię oddajemy do sieci i magazynujemy (wg starych zasad) lub sprzedajemy (wg nowych).

Ważnym czynnikiem jest lokalizacja modułów PV. Oprócz kierunku i kąta nachylenia istotne jest uniknięcie nawet częściowego zacienienia- większość instalacji działa tak sprawnie jak najgorzej pracujący w niej panel. Jeśli nawet jeden z modułów jest zacieniony zadziała jak “opornik” i reszta instalacji da nam również mniej energii.

Falownik dobieramy do mocy instalacji oraz typu- w zależności od tego czy jest przyłączona do sieci przesyłowej czy ma też zasilać magazyn energii.

Optymalnym rozwiązaniem jest dokładny dobór mocy instalacji tak by zapewnić całość naszego zapotrzebowania na energię w ramach autokonsumpcji i odbioru energii zmagazynowanej w sieci lub wzbogacenie instalacji o magazyn energii.

Niemal każde urządzenie domowe działa wyłącznie dzięki energii elektrycznej, współczesny kocioł ogrzewający dom również nie będzie funkcjonował bez prądu. Dla bezpieczeństwa naszego, naszych rodzin czy miejsc pracy powinniśmy zadbać o własne, niezależne źródło energii.

Podstawowe parametry i oznaczenia instalacji PV

  • moc panelu Wp (watt- peak/ watopik) – moc maksymalna, nominalna- maksymalna moc panelu PV uzyskana w optymalnych (laboratoryjnych) warunkach
  • moc instalacji kWp – maksymalna moc całej instalacji, np. 10 paneli o mocy 400 Wp = 4000 Wp (4 kWp)
  • moc rzeczywista – to realna moc paneli i instalacji, możemy ją obliczyć na podstawie produkcji lub odczytać z danych udostępnianych przez inwerter.
  • wydajność instalacji – to parametr wskazujący jaką ilość energii wyrażoną w Wh (watt- hour/ watogodzina) uzyskamy z instalacji. Przyjmuje się, że w Polsce (w naszych warunkach geograficznych i klimatycznych) instalacji o mocy nominalnej 1 kWp produkuje 1kWh w ciągu roku.
  • moc falownika – maksymalna moc prądu, którą urządzenie przetworzy z prądu stałego na prąd zmienny, czyli parametr określający jaką moc instalacji obsłuży dany falownik, zakładając, że moc maksymalna instalacji nie zostanie przez nią uzyskana, inwerter należy dobrać do przewidywanej wielkości mocy rzeczywistej.
  • typ falownika – rozróżniamy falowniki 1 fazowe (do mniejszych instalacji), 3 fazowe oraz przystosowane do pracy w systemie podłączonym do sieci przesyłowej (on-grid/ w sieci) poza siecią (off-grid) lub w systemie hybrydowym z magazynem energii.

Daj nam znać jeśli chcesz uzyskać najlepsze rozwiązania i ofertę instalacji PV!

znacznik lokalizacji
Adres
Ul. Bolesława Prusa 53,
38-400 Krosno
słuchawki z mikrofonem
Zadzwoń do nas
530 357 608
koperta na listy
Napisz do nas
biuro@moceko.pl
koperta na listy
Godziny pracy
Pon-Pt 08:00 - 16:00

Moceko Sp. z o.o.

ul. Bolesława Prusa 53, 38-400 Krosno
NIP 6842659642, REGON 388129517,
KRS 0000882750

Sąd Rejonowy w Rzeszowie,
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy 5 000 PLN

    Formularz kontaktowy

    Masz pytanie? Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami






    Wyrażam zgodnę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie

    danych
    osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych
    jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/-am
    poinformowany/-a, że przysługuje mi prawo dostepu do swoich danych, możliwości ich
    poprawiania, żadania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych
    osobowych
    jest Moceko Sp. z o.o., ul. Bolesława Prusa 53, 38-400 Krosno, NIP 6842659642, REGON
    388129517, KRS 0000882750

    ...

    więcej
    »